Valitse sivu

Valtakunnallista mielenterveysomaisten päivää eli Ilonan päivää vietetään vuosittain 9.10. Päivän aikana FinFamin alueelliset omaisyhdistykset ympäri Suomen järjestävät erilaisia tapahtumia, jakavat tietoa ja tekevät toimintaansa tutuksi. Seuraa päivän tapahtumia sosiaalisessa mediassa hashtagilla #ilonanpäivä ja jaa tietoa eteenpäin.

Tänä vuonna Ilonan päivän teemana on mielenterveysomaistilanteen tunnistaminen, puheeksi ottaminen ja tukeminen. FinFami-yhdistyksissä on päivän aikana toimintaa, joista osaa voi seurata myös livenä verkossa.

Käy tutustumassa FinFami-yhdistyksiin ja osallistu Ilonan päivän -ohjelmaan. Yhdistysten yhteystiedot löydät täältä.

FinFami-Kanta-Hämeen mielenterveysomaiset ry järjestää Ilonan päivän 9.10 viikolla ”Hyvän mielen tempauksen”, jossa kauppiaat antavat lahjoituksena pieniä muistamisia. Vapaaehtoiset vievät paketit kortteineen ympäri Hämeenlinnaa, josta ne voi löytää. Painotus on Hämeenlinnan keskustan alueella.

Keski-Suomen mielenterveysomaiset – FinFami ry  järjestää avoimen ovien päivän ja kakkukahvit lauantaina 9.10 klo 10-13. Tervetuloa viettämään Ilonan päivää avoimien ovien ja kakkukahvien merkeissä lauantaina 9.10. klo 10-13 FinFami K-S:n toimistolle osoitteeseen Tapionkatu 4 A 5. Ohjelmassa uusien työntekijöiden esittäytyminen sekä pientä askartelua, mistä saat mukavan muistamisen kotiin viemiseksi. Päivän aikana käyneiden kesken arvomme yhdet keltaiset HAI-saappaat! Tilaisuuteen on koronatilanteen takia ennakkoilmoittautuminen 1.10 mennessä [email protected] tai 050 528 0030. Mainitse ilmoittautuessasi, osallistutko klo 10-11, 11-12 tai 12-13. 

 Mielenterveysomaiset Pirkanmaa – FinFami ry järjestää Mihin katosit? -teatteriesityksen Ilonan päivän aattona 8.10 Vuores-talolla. Ilmoittaudu mukaan 5.10. mennessä. Lue lisää tapahtumasta oheisen linkin kautta ja ilmoittautua voit täältä.

Päijät-Hämeen mielenterveysomaiset – FinFamilla on teltta Lahden torilla lauantaina 9.10 klo 10-14. Tule juttelemaan ja tutustumaan yhdistyksen toimintaan. Tarjolla myös kahvia. Tervetuloa!

FinFami Satakunta ja FinFami Etelä-Pohjanmaa järjestävät yhteistyössä ammattilaisille suunnatun, mutta kaikille asiasta kiinnostuneille tarkoitetun Näetkö minut – Tukea omaisen toipumisen polulla -webinaarin 8.10 klo 10-12. Ilmoittaudu webinaariin viimeistään 6.10. mennessä oheisen linkin kautta. Lisätietoa webinaarista löytyy täältä. 

 Varsinais-Suomen mielenterveysomaiset-FinFami ry. järjestää Ilonan päivän tapahtuman Turun pääkirjastolla, jonka teemana on Kuka tukee tukijaa? Tilaisuus järjestetään Turun pääkirjaston Studio salissa klo 14-16 ja tilaisuutta voi myös seurata Turun pääkirjaston Facebook-livessä. Lue lisää tilaisuudesta oheisen linkin kautta. Tilaisuudessa palkitaan myös vapaaehtoisia ja vuoden mielenterveystyöntekijä. FinFami – Salon seudun mielenterveysomaiset ry on mukana Varsinais-Suomen FinFamin järjestämässä tapahtumassa. 

– Savon mielenterveysomaiset FinFami ry järjestää Omaisen oikeus omaan elämään? -verkkoluennon Ilonan päivänä 9.10 klo 13-15. Luennon aiheina ovat läheisen sairastumisen herättämät tunteet ja ajatukset, omaisen jaksaminen arjessa sekä omien voimavarojen huomioiminen. Keskustelua alustaa yhdistyksen omaistyöntekijä Johanna Björn. Ilmoittaudu verkkoluennolle 7.10 mennessä oheisen linkin kautta. 

Lisätiedot ja yhteydenotot

Marika Finne
Marika Finne

asiantuntija, viestintä

p. 045 844 0135
[email protected]

Pin It on Pinterest